> Novinky | Diskuzní fórum | Kalendář | Kniha | Galerie | Odkazy | Pneu | Bazar | Kontakt <

RACESTORE.eu

TESPO

PROTLUM

AVON

Sosnová

AKCESPORT


Anketa:

Kalendář:

Náhodné foto:

Představení cupové Fabie 6.4.2006

 


28.09.2007 12:19:51

S cihličkou na plynu - Jos Sterkens

Jos se ukázal jako velice pohodový a vstřícný chlapík. Čas si na nás udělal vlastně ihned, co jsme ho požádali, žádné odkládání schůzky, žádné vytáčky. Šli jsme přímo na věc. Odpovídal s rozmyslem a každou odpověď zvažoval. Přesto jsme ve stanu u malé fiesty strávili dlouhou dobu, neboť jsme se zapovídali i po skončení rozhovoru. Řeč byla samozřejmě o nové divizi, které Jos kraluje. Osobně jsem očekával nadvládu BMW a dalších z továrny postavených aut se zadním náhonem, Jos je pro mě vlastně vývojář č. 1, neboť s partou lidí kolem sebe dokázal vybudovat spolehlivé auto.Vedete v nové divizi zadokolek s obrovským náskokem. Jakou vidíte v divizi aut se zadním pohonem budoucnost? Jak moc nebo málo je složité postavit tohle Áčko?

Postavit takovéhle auto není nijak těžké, když si na to seženete BMW. To tedy vážně není moc práce! Ale postavit zadokolku jako mám já, to je spousta a spousta práce. Strávíte na tom nejmíň 500-600 hodin. Pokud jde o díly, jsou náklady asi jako u auta s předním pohonem, ale je na něm zkrátka víc práce a vývoje. A pokud jde o budoucnost této divize? Určitě ano, jen bude potřebovat ještě nějaký čas na rozjezd. Znám celou řadu závodníků, kteří začali stavět auto do této divize. Možná to ještě nevypukne příští rok, ale ten následující se tato divize určitě zaplní.


Na světových okruzích je běžné, že se zatáčky jmenují po slavných jezdcích. Kdybyste si mohl vybrat, která evropská rallyecrossová zatáčka bude pojmenovaná po Vás, jaká by to byla a proč?
Z celé Evropy? No to je tedy vážně těžká otázka... (dlouhé rozmýšlení) Třeba nějaká oblíbená, nebo naopak ta, kde jste měl nějakou havárii... Tak to rozhodně radši nějakou zatáčku, co mi sedne, protože jsem měl taky pár pěkně nepříjemných zážitků, ale to bych tady radši nerozváděl (smích)... Ale pokud by to mohl být celý okruh, který mám nejradši, pak asi nejspíš Švédsko...ale bez joker lapu, ten je úplně strašný! Ta trať samotná je pro mě ale trať snů!  


Chodíte se koukat při závodech i na jiné divize nebo se plně soustředíš na svůj výkon?
Rozhodně nesedím ve stanu, procházím se po depu, povídám si s ostatními, žertujeme a tak.


Co na přemotorovaných autech odchází za díly a jak často je třeba agregáty repasovat?
 Tak třeba převodovku jsme letos ještě nevyndavali, neměli jsme s ní jediný problém, a motor jsme repasovali dva závody zpátky, takže po devíti závodech. A ten zbytek, to jsou vlastně jen kontroly. Ale musím říci, že tohle je divize s mnohem menšími problémy, než mívají předokolky, protože konstrukčně je to dost jednoduchý a robustní systém.


Kdo z těchto dvojic je Vašemu gustu blíže: (preferovaný závodník je označen tučně)
* Michael Schumacher nebo Tommi Makinen
* Valentino Rossi nebo Antonio Cairoli (mistr světa v motocrossu)
* Fernando Alonso nebo Sebastien Loeb
* Attilio Bettega nebo Ayrton Senna
* Martin Schanke nebo Tommy Kristofferson (Mezi těmi dvěma já nevidím velký rozdíl, protože je mám moc rád. Oba dva. Tommy je moc príma kluk a Martin je moc chytrý kluk! Takže mají dohromady vlastně úplně všechno, co může závodník potřebovat. Dal bych jim 50:50.)


Myslíte, že nově vzniklá rallyová skupina S 2000 by mohla mít nějakou budoucnost i v rallyecrossu?
No proč ne, ale musela by se jim udělat úplně nová třída, úplně je oddělit. Jo, vlastně proč ne, je to dobrá třída a moc pěkný auta.


Kdybyste dostal možnost, jaká jiná motoristická disciplína by vás lákala a proč?
Můžu si vybrat jenom z motorsportu? Hmm... (váhání)... já už jsem si vlastně celou řadu motoristických disciplín vyzkoušel, jezdil jsem okruhy i rally. Rally je moc pěkné závodění, ale připadá mi to docela nebezpečné, protože se jede po silnici. V rallycrossu můžete závodit na sto procent, a  když se něco stane, tak prostě trefíte bariéru nebo něco jiného, ale pořád zůstáváte na trati. V rally nemůžete jet na 100%, protože když vyletíte ze silnice, můžou z toho být veliké problémy. Tak to vidím já. 


Váš tip na konečné pořadí prvních tří v divizi 1, 1A a 2?
Pokud jde o naši divizi, souhlasím, že tento víkend budu druhý (smích). A v divizi 1...tento víkend zvítězí... Kenneth Hansen? V divizi 1a Michael, a v divizi 2 Častoral.


Co chystáte pro rok 2008?
To bude záležet na tom, jestli se mi podaří tohle auto prodat. Pokud ano, tak bychom rádi připravili úplně stejné. Když se auto neprodá, tak se ho budeme snažit na další sezónu připravit na 100%, všechno rozebrat a zrepasovat. Takže zůstanete ve stejné divizi. To určitě, je to skvělá divize a strašně mě baví! Se zadokolkou je úžasné svezení, je to zkrátka... návrat do 70. let!

Pak jsme jen poděkovali za rozhovor a popřáli mnoho štěstí při posledním letošním evropském klání. Jak vidno, hodilo se. Jos totiž jezdil dlouhou dobu za svým konkurentem s novým Peugeotem 207 a ihned při první chybičce se dostal před něj. I s vylomeným předním levým kolem. Jak vidno, i zadokolka má něco do sebe. Když se podíváte do podběhu, vidíte jen tyčky řízení, poloosy žádné. Zvláštní pohled. snad bude v příštím roce podobných aut na tratích více. A nejen při mistrovství Evropy.

Opět velký dík patří Janě Skálové z Rallymedia.cz za bezvadné tlumočení a zpětný přepis z diktafonu do našeho rodného jazyka.
Michal Oberstein, 28.09.2007 12:19:51, četlo 10333 čtenářů.

[ Zpátky ]

Vaše názory
Jméno
E-mail
WWW
Vzkaz
Smajlík
Kód
opište text z obrázku
   
   
Ulfasi 2007-10-01 13:54:46
Sk8Crossi? Tys tam nebyl? Vzhledem k tomu, že Máca I Michal mají co slavit, se s aktuálním přísunem informací nedá moc počítat :-))) Kluci gratuluji.
Láďa 2007-10-01 12:46:26
to Kevin: Pravda, zatím nic moc, ale ber to z jiné stránky. Zkus se podívat na rally - příští rok taky jenom 2-3 S2000, ale za dva roky jich tu bude přehršel (tedy pokud si FIA zase něco nevymyslí). Tím jsem chtěl říct to, že odhaduji, že za dva roky bude na tuhle divizi moc hezké podívání. Rozhodně bych považoval slova "strašná divize" za přehnané.
sk8cross 2007-10-01 11:52:32
nevíte jak dopadl Melk?
Kevin 2007-09-29 07:18:36
Strašná divize.Jezdit celou sezonu sám...........pánové.Opravdu návrat do 70 let.
Máca Cihlička 2007-09-28 13:04:28
Škoda, že jste neviděli Michalův, "pežotářský" výbuch smíchu v momentě, kdy v depu spatřil, jak vypadá přední náprava Peugeotu 207 v provedení ZADOKOLKA. Ty chybějící poloosy prý dodávali autu vzhlek mrzáčka (-: