> Novinky | Diskuzní fórum | Kalendář | Kniha | Galerie | Odkazy | Pneu | Bazar | Kontakt <

RACESTORE.eu

TESPO

PROTLUM

AVON

Sosnová

AKCESPORT


Anketa:

Kalendář:

Náhodné foto:

Setkání mistrů Sosnová 11.11.2006

 


31.01.2008 14:37:35

Pneu a rallyecross, verze 2008

Pro mnohé je asi pročtení nových řádů FIA docela neveselým počteníčkem. Konkrétně třeba příloha J je zejména pro rallyecrossaře plná novinek. V článku 279 - Technické předpisy pro Ac a Rc se totiž objevila v odstavci 1.4.2 Pneumatiky „drobná“ změna. Dočteme se, že „pneumatiky slick jsou zakázány“ a že FIA ve svém měsíčním bulletinu zobrazí nákresy použitelných pneumatik, přičemž tyto pneumatiky dříve mohly být lisované nebo ručně dořezávané, ale dezén musel identicky odpovídat zveřejněnému nákresu. Nyní musí být všechny pneumatiky plně lisované.

Dále se dozvíme, že „u lisovaných pneumatik, pokud jsou nové, musí být hloubka zářezu minimálně 5,5 mm“. Nově byl zrušen bod 5. „Ruční vyřezávání je povoleno u lisovaných pneumatik, homologovaných FIA“ a celý výklad byl doplněn odstavcem „po celou dobu závodu musí být hloubka zářezu minimálně 2 mm…“

Jak to bude s dodávkami pneumatik na Evropu, není zcela jasné, neboť zástupci AVONu vidi situaci z počátku sezóny poměrně skepticky. O Kumhu nemáme zprávy, ale jelikož se již loni objevily lisované pneu se vzorkem, dá se předpokládat, že Korejci jsou připraveni lépe. Prosakují i zprávy o dodávkách od Michelinu (BF Goodrich) a snad i Pirelli. V Británii v rallyecrossu hojně používaný rallyový vzorek od Silverstonu nemá bohužel „evropskou“ homologaci a tak je odsouzen zatím pobývat jen v národních šampionátech. Tento agilní malajský výrobce nicméně připravuje i pneu pro závody ME. Podle posledních zpráv se tyto pneumatiky budou u nás v ČR testovat začátkem dubna, takže pokud bude-li co, rádi se s vámi o zážitky podělíme.

Dále se v nových pravidlech hovoří o omezeném přísunu nových gum určených pro jeden závod na jediné auto a také o jejich značení. Na první závod by měli jezdci dostat údajně sadu 6 gum, na každý další pak čtyři. To znamená, že by měly týmy nakoupit na 11 závodů ME celkem maximálně 46 pneumatik na jedno auto.


Paradoxem celé situace je, že zmiňovaný bulletin FIA není zatím veřejně k dispozici, takže se nedozvíme, které pneumatiky je možno jet a jak mají správně vypadat. Jasně, do prvního květnového víkendu je ještě čas, ale již nyní je jasné, že zásoby gum z loňska, tedy nenařezané slicky, jsou odsouzeny k použití max. v národních šampionátech.


A když už jsme u těch národních klání, a my jsme rallyecross.cz (takže je jasné, že se zabýváme především děním kolem domácího závodění), tak zde je situace zatím nejasná a události se mění každou hodinou. Zpočátku to vypadalo na zcela jasné kopírování pravidel Evropy, později na evropské vzorky, nikoli počty a nyní to vypadá na zachování stavu v roce 2007. Nicméně dokud nebudou řády oficiálně vyhlášeny a vyvěšeny, jsou to jen spekulace a dohady. Přísliby z vyšších míst jsou, ale jak to vše dopadne, teprve uvidíme. Auta divizí 4, 5 a 6 mají ovšem jasno – „slick povolen“. Pokud by došlo v národních řádech ke změnám podle ME, pak se patrně můžeme dočkat přestupu řady jezdců z „homologovaných a oficiálních“ divizí mezi Trofejáře, neboť sumy vydávané za obutí jsou abnormálně vysoké a tento v rallyecrossu spotřební materiál často rozhoduje o výsledku.


Co vy na nová pravidla? Máte nakoupené zásoby slicků? Počkáte si do Portugalska a tam nakoupíte?

Ještě bych rád poděkoval Mácovi za řadu telefonů se zástupci FASu a také Martinu Kamišovi z MK-Racingu.cz, za nezbytné a aktuální info.
Michal Oberstein, 31.01.2008 14:37:35, četlo 10398 čtenářů.

[ Zpátky ]

Vaše názory
Jméno
E-mail
WWW
Vzkaz
Smajlík
Kód
opište text z obrázku
   
   
masakr 2008-02-05 06:48:11
Jednou bych chtel zazit,az FIA vymysli neco chytryho,jeste meli oslovit Tomase Batu ve Zline,ten delal taky dobry gumy:-),a nechal bych jednu sadu na pul sezony,aspon toho nemusime tolik tahat a nebude se jezdit rychle.A vysledek tehle debilotiny bude,ze severani budou legalne podvadet a zbytek bude cucet a běda vám.
Petr Kotek 2008-02-04 19:14:46
WWW: http://www.kumhoracingteam.cz
Máme objednané pneumatiky KUMHO (celkem asi 500 ks, od každého něco). Měly by dorazit postupně během února a března.
maskr 2008-02-04 13:41:17
Dost dobrý,to než to někdo vymyslel to se asi zapotil
Bobek 2008-02-01 10:25:16
To je bordel předsedo, proč to dělat jednoduše, když to jde udělat jednoduše složitě.