> Novinky | Diskuzní fórum | Kalendář | Kniha | Galerie | Odkazy | Pneu | Bazar | Kontakt <

RACESTORE.eu

TESPO

PROTLUM

AVON

Sosnová

AKCESPORT


Anketa:

Kalendář:

Náhodné foto:

Setkání mistrů 2005

 


05.03.2007 18:14:34

Jak to nezCROSSit.

Není to tak dávno, co jsem byl na každé rally, která se jela u nás doma, a rallycross bral jako adrenalinovou "dvojku" na doplnění. Nejdříve jsem se jen díval, pak začal brát s sebou foťák a užíval si přátelské atmosféry, těsných soubojů na trati a vychutnával průjezdy špičkové techniky v podání vozů WRC. Občas bylo kolem trati lidí tolik, že bylo obtížné se prodrat až k pásce. Jenže doba se změnila a lidé, co mají tu moc, zůstávají na svých židlích. Pro mě se celá rally změnila odchodem (nejen ze světa rally) jednoho z předních závodníků. Potom následoval nesmyslný zákaz aut z nejsilnějších a nejatraktivnějších tříd A7 kitcar a A8 vč. WRC a pak úroveň nabrala prudký spád. Dnešní tři šampionáty, (pouze) 60(!) startujících na Rally Šumava, z toho téměř 30 vozů sk. N4 coby špička motorsportu mi nepřijde jako adekvátní náhrada toho, co tu bývalo a co fungovalo. Pořadatele a FAS to nestálo ani korunu. To jezdci a týmy investovali neskutečné miliony do svých aut a doprovodů.

Jak to vypadalo a vypadá dnes v rallycrossu, asi všichni víme. Proto mě napadla ta drobná paralela s rally, která byla ještě nedávno na skutečně špičkové úrovni, možná nejlepší v celé Evropě. Určitě vítám "levné" závodění v podobě České trofeje a také se jí snažíme s celým naším serverem pomoci. Co mě na tom všem mrzí, je fakt, (který jsem se doslechl včera po školení jezdců) že Trofej některým (záměrně použiji tento výraz) "zasloužilým" vadí. A je lhostejno, jestli jde o závodníky, týmy, či některé sponzory. Že auta nejsou prý bezpečná, neodpovídají žádné homologaci, a jsou určitě celá "levá". Pravdou je, že dosahované časy některých pilotů z Háček jsou v porovnání s homologovanými auty (napříč divizemi) neuvěřitelné. Ovšem spíše mám pocit, jakoby to některým kazilo bussines a nešlo přitom o sport jako takový. Jen z předem ohlášených startovních čísel je patrné, že "trofejáři" tvoří minimálně třetinu celého startovního pole, a to je určitě pro pořadatele, kteří právem brečí nad nedostatkem peněz a nezájem jezdců, jistě zajímavý počet. Aby také ne, vždyť startovné je z pochopitelných důvodů stejné jako pro jezdce "homologované".

Nekažme hobbíkům v rámci rallycrossové republiky jejich závodění, nechtějme po nich stále více peněz, dodržování ještě více bezpečnostních předpisů a všemožných poplatků. Buďme rádi, že je tu máme a že se je na co dívat. Vždyť koneckonců přitáhnou s sebou i tolik žádané diváky a možná i sponzory. Pro příklad nemusíme chodit daleko, vždyť v autocrossu jsou hobbíci buginy i plechovky a nikdo je nebere jako podřadné a nehází jim klacky pod nohy. Třeba v tom umí pan Ságl z Humpolce a jeho tým lépe chodit, třeba je tam jiná atmosféra celkově a nejde o ty peníze až tolik. Myslím si, že Máca, Honza Matušinec či Tomáš Hurt by mohli vyprávět a porovnávat.

Obdivuji všechny, kteří stále ještě mají čas a chuť své vydělané peníze investovat do něčeho tak prodělečného a bezedného, jako je motorsport. Máte můj hluboký obdiv.

A proč to všechno píšu? Vyprovokoval mě k tomu článek Jana Olejníčka (mj. pořadatele rally) Kam kráčí česká rally?, který si můžete přečísti zde (vřele doporučuji, i s diskusí). Našel jsem v něm tolik pravdivého a poučného, že kdyby někomu o ten rallycross opravdu šlo, má se kde inspirovat a snadno pozná a pochopí, co je dobře a co špatně.

Motorsportu zdar, crossu zvlášt!


Michal Oberstein, 05.03.2007 18:14:34, četlo 10385 čtenářů.

[ Zpátky ]

Vaše názory
Jméno
E-mail
WWW
Vzkaz
Smajlík
Kód
opište text z obrázku
   
   
Cihlář Petr 2007-03-22 14:51:52
......tak tomu se říká ticho před bouří.....:-)))) - už se to blíží.......těšíte se na první závody taky jako já?????????????? Jááááá mooooooc. Tak nashle na závodišti.
16 2007-03-13 17:17:01
No Čížo nedělá mně to dobře na žaludek,asi ty vředy.
Svatopluk Schira 2007-03-12 21:40:26
Nejsmutnejsi na cele veci je to, ze v soucasne dobe neexistuje zadna sila, ktera by byla schopna celej ten chliv z Opletalovky vykydat. Ruka ruku meje. Tak to bylo v ACR a zejmena ve FASu odjakziva. Jak je mozne, ze syn prezidenta ACR p. Jecminka dela reditele ACR? Navic sefem pro karting, jak jsem se nedavno dozvedel je budouci tchan Jecminka ml.? A zbytek tech zaslouzilych cinovniku? Ty uz meli jit davno do duchodu, jenze ... Novak si lita po svete spolecne s Jecminkem starsim, Babka ten uz vubec nevi ktera bije a Regner se stara o svoji Barumku. Je to hnus a spina na kazdem kroku. Cesky motorsport jde do prdele, resp. uz tam je, jen a jen diky tyhle bande. Chce se mi z toho zvracet....
cizula 2007-03-10 20:05:32
ty to balíš bo co?
16 2007-03-08 16:03:39
Michale zdá se,tady povedeme dialog spolu,že se to jiných netýká.Dík za článek a tip na článek p.Olejníčka (zvlášt zajímavá je ta diskuze).Konečně je jasné,kdo a proč tahá za provázky Mediasportu.Vysvětluje to mnoho o české trofeji,RCkalendáři,co a proč je k vidění v televizi a mnoho dalšího(třeba podivnou dotaci na CUP).Fotbalisti mají kapříky,co plave kanalizací Opletalkou,Jičínem,Č.lípou atd......... lidé bděte a nenechávejte ze sebe dělat (bez urážky)stádo