> Novinky | Diskuzní fórum | Kalendář | Kniha | Galerie | Odkazy | Pneu | Bazar | Kontakt <

RACESTORE.eu

TESPO

PROTLUM

AVON

Sosnová

AKCESPORT


Anketa:

Kalendář:

Náhodné foto:

MMČR a ZSE Sosnová D2 a D4

 


07.12.2005 20:38:54

Historie českého rallyecrossu (13): Král dvakrát poražen-Římov 1986

Dosti dramatickou předehru měl IV.ročník Římovského rallyekrosu . Přihláška největšího favorita K.Šimka totiž došla se značným zpožděním (v poslední době se to mladoboleslavskému jezdci stává až příliš často), a tak nebylo jasné, zda bude vůbec připuštěn na start. Nakonec se po slušné omluvě vše vyřešilo. Proti plánu se na scéně objevil ještě další nepřihlášený jezdec - M.Dolák. Ten dokonce o den odložil odjezd do Tater na soustředění reprezentantů, jen aby mohl Šimka pořádně prohnat. Další záruku hezké podívané naskýtala zbrusu nová trať, kterou římovští svazarmovci postavili v neuvěřitelně krátké době: první práce začali v dubnu. Však si také nový okruh všichni pochvalovali . Týden plný dešťů se však na syrové dráze podepsal, takže při prvním tréninku nebyli některé vozy schopny zdolat stoupání na trávě. Pomoc byla rychlá, i když pracná. Začalo se jezdit obráceným směrem. Znamenalo to změnit veškeré značení a také cesta na start byla svízelnější. Jinak však počasím vynucená změna byla všemi kvitována s povděkem a u ní už v Římově zůstanou. Trať je totiž ve směru chodu hodinových ručiček bezpečnější.

Odpoledne se pak čtyři a půl tisíce diváků určitě nenudily. Divize 1 byla obsazena trochu střídměji. Startovalo v ní dvanáct povětšinou jihočeských jezdců a nejbojovnější srdce jednoznačně prokázal J.Macháček se Š 130 L. Hvězdnější obsazení měla divize 2, byť jeden z kandidátů na prvenství R. Pavlíček byl už odpoledne se svým Fiatem X 1/9 na cestě domů. Na hrbolaté louce mu při tréninku nevydržela hnací hřídel. Všechno tedy zůstalo na Šimkovi s Dolákem. Setkali se hned v první rozjížďce a Dolák byl nucen po čtyři kola jen sledovat brzdová světla Šimkovy Š 130 RS. Avšak hned další jízda ukázala, že Šimkovi přece jen od loňska vyrostli konkurenti. Favorit totiž na startu zaspal a ze čtvrtého místa se už nedostal. Navíc po tvrdých soubojích s J. Malíkem z Uherského Hradiště dorazil do depa s pošramocenými dveřmi a krvavým pohledem. Pokusil se nejprve Malíka ztrestat sám, posléze proti jeho způsobu jízdy podal oficiální protest, který stáhl až po dlouhé době. Nakonec se Šimek do finále dostal, byť zde startoval až za Dolákem, který měl výrazně lepší čas. Zato mu lépe vyšel start. Pak však přišel neuvěřitelně dravý nápor Doláka, Šimek při jedné kolizi přišel o výfuk (Dolák byl při tom postrčen jezdcem zezadu) a brzy i o vedení. Na třetí příčku se skvělým posledním kolem vyšvihl z pátého místa Kukelka. V depu se pak opakovala známá situace - Šimek vyrukoval na Doláka a sledoval šrámy na své stotřicítce pohledem svátečního jezdce, jemuž škrábli jeho týden staré rodinné štěstí. Dolák pak váhal, zda má vůbec nastoupit do tzv. velkého finále. Nakonec s nechal přesvědčit a v souboji nejlepších z obou divizí nedal Šimkovi ani špetku naděje. Vypasený čuník byl jeho.

Výsledky: Divize 1: 1. Macháček (ČSAO Č.Budějovice, Š 130 L), 2. Vnouček (Příbram, Š 130 L), 3. Matouš (ČSAO Č.Budějovice, Š 120 LS), 4. Farka (ČSAO Č.Budějovice, Š 130 L), 5. Nováček (AMK Č.Budějovice), Š 120 LS), 5. Bašta (Římov, Š 120 L), Divize 2: 1. Dolák (ASK Stavby Praha, Š 130 LR), 2. Šimek (AMK Ml. Boleslav, Š 130 RS), 3. Kukelka (AMK Praha 3, Š 130 RS), 4. Čemus (ASK Stavby, Š 130 RS), 5. Koten (Humpolec, Š 120 LS) Společné finále: 1. Dolák, 2. Šimek, 3. Kukelka

text: -zp-
přepis: Jarda ml.
originál: archiv Jindřicha Matouše


, 07.12.2005 20:38:54, četlo 10204 čtenářů.

[ Zpátky ]

Vaše názory
Jméno
E-mail
WWW
Vzkaz
Smajlík
Kód
opište text z obrázku
   
   
šafy 2008-07-14 16:22:35
Vlastním videozáznam z rallyecrossu v roce 1990, Římov, Zlonice, Náměšť a Borovany.
Muf 2005-12-29 17:44:44
Dobrý den! Chtěl jsem se zeptat, zda by se nenašly v archivu p. Matouše nějaké fotografie startovního čísla 65 startujícího v roce 1986. Předem děkuji, Hliněný.